Quetzalcoatlus - Petr Suvorov Web Page

2011

(c) Markéta Skuhrová

 

Do Velké Británie jsem se podruhé vypravil za svojí slečnou na jaře roku 2011. Cesta tentokráte směřovala na jihozápad Spojeného království, do města Trowbridge, ze kterého jsme potom podnikli několik cest.

 

(***)

 

The main aim of my second journey of Great Britain was the visit at my girlfriend. My final destination was located in southwestern part of the United Kingdom, city of Trowbridge, from which we did some further journeys.

 

 

Mapa mojí cesty do Velké Británie v roce 2011/Map of my journey to Great Britain in 2011

(c) Google Maps

 

Gallery I: Trowbridge a okolí/Trowbridge and its surroundings

První fotogalerka z letošní jihozápadní Anglie, kam jsem se vypravil za svou slečnou. V této galerii najdete fotky z okolí Trowbridge včetně svatyně Druidů Stonehenge nebo reintrodukční stanice na dropy v Enfordu.

(***)

The first photogallery of this year´s southwestern England where I went to see my girlfriend. In this gallery you can find the photos from Trowbridge and its surroundings including the famous Druids sanctuary Stonehenge or the reintroduction station for Great Bustard in Enford.

 

Gallery II: Brixham, Berry Head, English Riviera - Torquay

První část fotek z našeho čtyřdenního stanování v Devonu. Podotýkám, že se stanem jsem byl asi počtvrté v životě a stálo to za to! V této galerce je návštěva zejména ornitologické rezervace v Berry Head, Anglická riviéra

(***)

The first part of the photos from our four-days long camping in Devon. I have to mention it was my fourth time in my life I went somewhere with the tent - and the journey was absolutely amazing! In this gallery see mostly the ornithological reserve in Berry Head and English Riviera

 

Gallery III: Dawlish, Exeter, Delta of Exo

Druhá galerka ze stanového výletu. Tentokráte cesta na deltu Exo a její mokřadní rezervace a historická města Exeter a Dawlish.

(***)

The second gallery from our trip with the tents. This time the trip to the delta of Exo and its wetland nature reserves and the historical cities Exeter and Dawlish.

 

Gallery IV: Slimbridge - Wildfowl & Wetlands Trust

Gallery V: Living Coasts (duben 2011)

Gallery VI: Zoo Paignton (duben 2011)

více v sekci "Zvířata v zajetí"

 

(***)

 

more in the section "Animals in the captivity"